5th Annual Wheels Across The Pond – 2011

Wheels Across The Pond 2011
THE RESULTS

202 Entries, 7 Star Cars, 17 Sponsors, 6 Vendors and a couple of thousand spectators.
An incredible show – we hope you enjoyed it as much as we did.
Below is a list of the 2011 Classes and the Results.

Photos of the 2011 Wheels Across The Pond Show

These photos are ones we know of – we will add more links as we find them.
If you have a link to pictures that you would like to share with us, please email the link to photos@wheelsacrossthepond.com and we will post them on this page.

Bentley
Best in Show 2011
1929 Bentley 4 1/2 Litre
Photo – Courtesy of Cloud 9 Helicopters

Class 1 – Triumph to 1968
Runner-up – #47 – John Robson – 1946 1800
Best in Class – #193 – Henry Thomas – 1968 TR250

Class 2 – Triumph – 1969 or Newer
Runner-up – #146 – 1980 TR7 – Paul Christoffel
Best in Class – #85 – 1980 TR8 – Donny Lang

Class 3 – Triumph TR6
Runner-up – #55 – 1976 TR6 – John Cookish
Best in Class – #179 – TR6 – Michael Panopoulos

Class 4 – Classic Mini

Runner-up – #11 – 1965 Austin Mini – Jerry Barrow
Best in Class – #131 – 1973 Clubman Estate – Sharon Meilan

Class 5 – Modern MINI

Runner-up – #103 – 2010 Clubman Works – Larry Brochfield
Best in Class – #38 – 2003 Cooper S – Kem Dinally

Class 6 – Austin Healey
Runner-up – #98 – 1961 3000 – Robert Hiller
Best in Class – #24 – 1962 3000 – Charles Ulrich

Class 7 – Bentley
Best in Class – #198 – 4 1/2 Litre – Guy Wyatt

Class 8 – Rolls Royce

Runner-up – #43 – 1983 Corniche – Gregg Matchton
Best in Class – #13 – 1946 Silver Wraith – Fred Goldberg

Class 9 – Jaguar Sports to 1960

Runner-up – #128 – 1959 XK150S – Mark Newman
Best in Class – #80 – 1955 XK140 – Chris Lapinski

Class 10 – Jaguar Sports – 1961 to 1968
Runner-up – #45 – 1962 E-Type – Ned Yeaton
Best in Class – #29 – 1966 E-Type – Joe Arretteig

Class 11 – Jaguar Sports – 1969 to 1974

Runner-up – #32 – 1970 Jaguar XKE ser.II – Larry Saxby
Best in Class – #6 – 1974 E-Type – David Lichtman

Class 12 – Jaguar Sports – 1975 and Newer
Runner-up – #54 – 1994 XJS – David Zeitz
Best in Class – #126 – 1987 XJSC – David Downing

Class 13 – Jaguar Saloons

Runner-up – #112 – 1961 Mk9 – Jack Williams
Best in Class – #69 – 1971 XJ6 – Tina Todd

Class 14 – Land Rover & Range Rover

Runner-up – #70 – 1963 Series 2A – Tim Slater
Best in Class – #161 – 1971 Land Rover – David Wright

Class 15 – Lotus

Runner-up – #52 – 1952 Europa – Brian Jenkins
Best in Class – #2 – 1970 Europa – Tom Traficante

Class 16 – MG (Pre-War, T-Series, MGA)
Runner-up – #7 – 1952 MGTD – Jerry Lichtman
Best in Class – #49 – 1953 MGTD – Ronnie Horowitz

Class 17 – MG (MGB/MGC) Chrome Bumper
Runner-up – #3 – 1967 MGB – Theresa Trafficante
Best in Class – #106 – 1971 MGB – Kenneth Myers

Class 18 – MGB Rubber Bumper
Runner-up – #79 – 1978 MGB – Patrick Grassick
Best in Class – #122 – 1976 MGB V6 – Ken DeLeeuw

Class 19 – Spridgets & Spits
Runner-up – #44 – 1959 Austin Healey Sprite – Andre Martinez
Best in Class – #37 – 1968 Triumph Spitfire – Peppi Greco

Class 20 – Morgan

Best in Class – #48 – 1964 4/4 Series V – Rocky Grady

Class 21 – Sunbeam (Alpine, Tiger & Other)
Runner-up – #169 – Tiger – John Shultz
Best in Class – #57 – 1967 Tiger – John Swift

Class 22 – AC
Best in Class – #134 – 1965 Cobra – Allan Collard

Class 23 – Aston Martin
No On-the-day Representation
Winner by Default due to pre-registration:
1997 Aston Martin DB9 – Anne Blake

Class 23 – Daimler

Runner-up – #107 – 1961 SP250 – David Reeve
Best in Class – #2 – 1959 SP250 – Bill Gearhart

Class 24 – TVR
Best in Class – #135 – 1967 Griffith – Alan Collard

Class 25 – British Sports or Saloon, Other

Runner-up – #116 – 1950 Austin Panel Van – Francis Warwick
Best in Class – #73 – 1937 BSA Scout – George Rapp

Class 26 – British Motorcycles to 1960
Best in Class – #93 – 1939 Triumph Tiger – Clive Taylor

Class 27 – British Motorcycles 1961 and Newer

Runner-up – #129 – 1972 BSA 250 – John Springer
Best in Class – 1973 Norton Commando – Thomas Dukes

Class 28 – Porsche (due to 9 pre-registered Porsche)
Runner-up – #89 – 1973 914/6 – Richard Raimist
Best in Class – #142 – 1965 356 Cabriolet – Linda Norris

Class 29 – Euroclass Cars

Runner-up - #147 – WV Bus – Rick Pauly

Best in Class – #14 – 1962 Mercedes 300SL – Christian Nast

Class 30 – Euroclass Bikes

Runner-up – #76 – 1961 Jawa 50/555 – Paval Karasek

Best in Class – #75 – 1957 Jawa 50/20 Paval Karasek

BEST CLUB PARTICIPATION (based on Pre-Registration numbers)
Gold Coast British Sports Car Club (GCBSCC)

MOST RUST - #168 – Mini Moke – Buck Shultz

MOST POTENTIAL – #169 – Sunbeam Tiger – John Shultz

OLDEST CAR - #139 – 1925 Alvis SC12/50 – John Layzell

OLDEST MOTORCYCLE - #93 – 1939 Triumph – Clive Taylor

OLDEST EUROPEAN - #196 – 1957 VW Beetle – Steve Havelka

BEST IN SHOW RUNNER-UP -
#38 – 2003 MINI Cooper S – Kem Dinally

BEST IN SHOW 2010
#198 – 1929 Bentley 4 1/2 Litre – Guy Wyatt

Bentley 4 1/2 litre