2018 Results

 

Class 1 – Austin Healey 3000
WINNER: #81 – Wayne Boudreaux – 1967 3000
Runner-up: #177 – David Kay – 1964 3000 MkIII BJ8
3rd Place: #192 – Paul Guzenski – 1960 3000

Class 2 – Austin Healey (other)
WINNER: #210 -John Maas – 1957 100-6
Runner-up: #64 – Tony Blevins – 1957 100-6

Class 3 – Austin Healey Sprite
WINNER: #34 – Marybeth Morrison – 1961 Frogeye
Runner-up: #25 – Paul Abbott – 1958 Sprite
3rd Place: #165 – Bill Gearhart – 1959 Sprite

Class 4 – Aston Martin
WINNER: #110 – Tom Willhite – 2007 Vantage
Runner-up: #246 – Gilbert Palau – 2007 Vantage
3rd Place: #140 – Mark Morris – 1998 DB7

Class 5 – Bentley
WINNER: #43 – Michael Holden – 1931 8 Litre
Runner-up: #282 – Guy Wyatt – 1929 4 1/2 Litre
3rd Place: #71 – Fred Goldberg – 1953 R-Series

Class 6 – Jaguar Sports 1961-1968
WINNER: #81 – George Hervert – 1961 E-Type
Runner-up: #7 – Peter Rhoten – 1967 E-Type
3rd Place: #62 – Timothy Murray – 1967 E-Type

Class 7 – Jaguar Sports 1969 to 1974
WINNER: #98 – Charles Ulrich – 1971 E-Type DHC
Runner-up: #133 – Paul Delatush – 1970 XKE
3rd Place: #200 – Torque Classic Cars – 1971 E-Type Roadster

Class 8 – Jaguar Sports – XJS
WINNER: #104 – Stephen Baker – 1988 XJS
Runner-up: #106 – Gary Forbus – 1996 XJS
3rd Place: #242 – Christopher Karentz – 1993 XJS 4.0

Class 9 – Jaguar Sports – XK
WINNER: #105 – Stephen Baker – 2011 XKR175
Runner-up: #56 – Arthur Brown – 2011 XKR 175
3rd Place: #259 – Alexander Karentz – 2010 XKR

Class 10 – Jaguar Sports – F-Type
WINNER: #29 – Jack Posey – 2014 F-Type
Runner-up: #124 – David Downing – 2015 F-Type

Class 11 – Jaguar Saloons
WINNER: #194 – Sandra Aplin – 2009 CJ Sport Portfolio
Runner-up: #201 – Torque Classic Cars – 1973 XJ6
3rd Place: #142 – Bob Godin – 2008 XJ8L

Class 12 – Land Rover
WINNER: #21 – Michael Reiter – 1970 Series 2A
Runner-up: #92 – Timothy Slater – 1963 Series 2A
3rd Place: #4 – Glen Efinger – 1966 88

Class 13 – Lotus to 1981
WINNER: #81 – Patrick Dennis – MKVI
Runner-up: #273 – Paul Freen – 1973 Europa
3rd Place: #240 – Steve Winters – 1965 Elan

Class 14 – Lotus 1982 and newer
WINNER: #24 – Charles Barnum – 2008 Exige S240
Runner-up: #69 – David Zeitz – 2017 Evora 400
3rd Place: #73 – Michael Kennedy – 1991 Elan

Class 15 – MG – Pre-War
WINNER: #63 – Dan Lanier – 1933 MG-J2

Class 16 – MG – T-Series
WINNER: #51 – Michael Cohen – 1955 MGTF
Runner-up: #30 – Phillip Armstrong – 1950 MGTD
3rd Place: #12 – John Wright – 1954 MGTF

Class 17 – Classic MGA
WINNER: #131 – Virginia Linden – 1959 MGA
Runner-up: #233 – Mark Fine – 1960 MGA 1600

Class 18 – MGB/C Chrome
WINNER: #132 – Joseph Dowley – 1973 MGB
Runner-up: #1 – Scott McGrath – 1969 MGC
3rd Place: #250 – Jim Prioia – 1966 MGB

Class 19 – MGB – Rubber
WINNER: #2 – Patrick Grassick – 1978 MGB
Runner-up: #38 – Gerald Matlin – 1978 MGB
3rd Place: #253 – Marc Sania – 1980 MGB

Class 20 – MGB-GT
WINNER: #40 – Anthony Flamino – 1967 MGB-GT
Runner-up: #211 – John Maas – 1972 MGB-GT
3rd Place: #83 – Jena Miller – 1970 MGT-GT

Class 21 – MG Midget
WINNER: #57 – Brian Hughes – 1968 Midget
Runner-up: #233 – Jane Miller – 1973 Midget
3rd Place: #113 – Phil Burke – 1972 Midget

Class 22 – Classic Mini
WINNER: #81 – 138 – David Mena – 1979 Mini Cooper
Runner-up: #75 – Jeri Barrow – 1965 Austin Mini
3rd Place: #3 – Joe Mechado – 1976 Mini Cooper

Class 23 – Modern MINI
WINNER: #137 – Taylor Johnson – 2010 Cooper Mayfair
Runner-up: #122 – David Munro – 2011 Clubman S
3rd Place: #149 – Douglas Kniskern – 2012 JCW Coupe

Class 24 – Morris Minor
WINNER: #166 – Maureen Kerrison – 1971 Traveller
Runner-up: #151 – Mark Hendrix – 1959 LCV
3rd Place: #181 – Valerie Brown – 1955 Series II Convertible

Class 25 – Rolls Royce
WINNER: #103 – Colin Gilbert – 1932 20/25 Shooting Brake
Runner-up: #252 – Stephen Saffer – 1964 Cloud
3rd Place: #257 – Steve Mooman – 1987 Corniche

Class 26 – Triumph to 1968
WINNER: #125 – Yvan Dupuy – 1964 TR4
Runner-up: #159 – Alan Hopper – 1961 TR3A
3rd Place: #286 – Jim Haley – 1968 TR250

Class 27 – Triumph 1969 and newer
WINNER: #213 – Christopher Karnetz – 1970 GT6
Runner-up: #80 – Jerry Judge – 1972 GT6
3rd Place: #23 – Andrew Merlo – 1980 TR7

Class 28 – Triumph TR6
WINNER: #82 – John Cookish – 1976 TR6
Runner-up: #232 – Max Santos – 1974 TR6
3rd Place: #129 – Michael Peronard – 1971 TR6

Class 29 – Triumph Spitfire
WINNER: #119 – Charles Parks – 1980 Spitfire
Runner-up: #112 – Bill Miller – Spitfire Mk3
3rd Place: #88 – Donald Gilbert – 1977 Spitfire

Class 30 – British Other to 1970
WINNER: #246 – Lloyd Gillespie – 1958 Jaguar XK150
Runner-up: #139 – Bill Gearhart – 1959 Daimler SP250
3rd Place: #185 – Francis Warwick – 1951 Lea Francis Sports

Class 31 – British Other 1971 to 1990
WINNER: #188 – Urs Schmid – 1972 Ford Capri RS 2.6
Runner-up: #230 – Saul Silverman – 1986 Panther Kallista
3rd Place: #27 – Neil Archer – 1983 Ford Cortina 1.6 Crusader

Class 32 – British Other 1991 and newer
WINNER: #99 – James Ferrare – 2013 McLaren 12 Spyder
Runner-up: #28 – Jack Posey – 2017 McLaren 570S
3rd Place: #70 – Jeffrey Sturmthal – 2015 Factory Five GTM

Class 33 – British Motorcycles
WINNER: #241 – Robert Simac – 1969 BSA Firebird Scrambler
Runner-up: #134 – John Springer – 1972 BSA Lightning
3rd Place: #74 – Duff Daily – 1969 BSA Lightning

Class 34 – Triumph Motorcycles
WINNER: #212 – John Mass – 1963-70 Race Bike
Runner-up: #216 – David Salvador – 1967 Bonneville
3rd Place: #222 Shawn Leary – 2006 Thruxton

Class 35 – Norton Motorcycles
WINNER: #13 – Edward Hocevar – 1971 Commando
Runner-up: #208 – Bob Gilbert – 1974 Combat
3rd Place: #254 – Jane Peterson – 1975 Commando 850

Class 36 – Speedway Bikes
WINNER: #156 – Steve Luxton – 1983 Weslake
Runner-up: #155 – Steve Luxton – 1974 Jawa
3rd Place: #158 – Steve Luxton – 2005 Jawa

Class 37 – European Motorcycles
WINNER: #77 – Walter Tymczyna – 2016 Aprilia Tuono 1100
Runner-up: #118 – Jorge Ampuero – 1969 BMW R26

Class 38 – Cafe Racers
WINNER: #206 – Bob Gilbert – 1971 Norton Dunstall
Runner-up: #207 – Bob Gilbert – 1974 Norton Commando

Class 39 – Custom Motorcycles
WINNER: #220 – Leonard Laurro – 1967 Triumph TR6 Bobber
Runner-up: #209 – Bob Gilbert – 1972 T120 Street Tracker
3rd Place: #214 – Cory Gershberg – 1954 Trike

Class 40 – Euroclass Cars
WINNER: #8 – Peter Rhoten – 1966 Volvo P1800S
Runner-up: #251 – Mike Schmidt – 1964 Volvo P1800S
3rd Place: #215 – Henry Grady – 1961 BEGRA Sports Car

Class 41 – Mercedes-Benz
WINNER: #35 – Christian Nast – 1967 300SE Coupe
Runner-up: #179 – Palm Beach Classics – 1963 190SL
3rd Place: #227 – Steve Silver – W109 6.3

Class 42 – Porsche Other
WINNER: #163 – Larry Saxby – 1970 914
Runner-up: #108 – Stephen Ebbs – 1964 356C Cabriolet

Class 43 – Porsche 911
WINNER: #33 – Richard Raimist – 1973 911 Sunroof
Runner-up: #37 – Chris Ecott – 1983 911SC
3rd Place: #144 – Richard Gifford – 1971 911T

Class 44 – Volkwagen
WINNER: #111 – Frank Kohnen – 1964 Karmann Ghia
Runner-up: #260 – 1954 Kombi
3rd Place: #117 – Rojan Pauly – 1971 Bus Type II

Class 45 – BMW
WINNER: #84 – Gary York – 1972 2002
Runner-up: 36 – Andres Martinez – 1974 2002 Turbo
3rd Place: #16 – Murray Bruskin – 1971 2002

Class 46 – Fiat
WINNER: #120 – Angelo Figurella – 1978 124 Spider
Runner-up: #100 – Ronald Gallo – 1800cc X 1/9
3rd Place: #127 – Roger Sowerbutts – 1980 124 Spider

Best Club Participation Award
Gold Coast British Sports Car Club

Most Potential Award
1937 Austin 7 – Dan Lanier

Most Potential - 1934 Austin 7. Photo credit: Juha Lievonen

Most Potential – 1934 Austin 7. Photo credit: Juha Lievonen

Best in Show Runner-up
1932 Rolls Royce 20/25 Shooting Brake – Colin Gilbert

2018-02

1932 Rolls Royce 20/25 Shooting Brake – photo credit: Colin Gilbert

BEST IN SHOW
1938 AC 16/80 Sports Tourer – L Bodin

2018-01

BEST IN SHOW – 1938 AC 16/80. Photo credit: John Layzell