2016 Results

2016 Show Results

Saturday March 26th was the date of our 10th Annual Wheels Across The Pond.
The show attracted 254 British & European Cars and Motorcycles.
There were 42 classes and awards were presented for Best in Class, Class Runner-up and Class 3rd Place.

Below are the Results of our 2016 Show.

Class 1 – AC (No Show)

Class 2 – Aston Martin
Winner: #194 – William Engel – 2007 Vantage
Runner-up: #1 – Mark Morris – 1998 DB7
3rd Place: #188 – Garth Deidrick – 2006 Vanquish S

Class 3 – Austin Healey 3000
Winner: #43 – Charles Ulrich – 1962 3000 MKII
Runner-up: #14 – Edward Buchbinder – 1967 3000 BJ8 MkIII
3rd Place: #9 – Joanne Army – 1967 3000

Class 4 – Austin Healey Sprite
Winner: #90 – James Shadowen – 1960 Bugeye
Runner-up: #61 – Dana Morrison – Bugeye
3rd Place: #60 – Paul Christoffel – 1962 Sprite

Class 5 – Austin Healey Other
Winner: #71 – Bill Gearhart – 1954 100/4
Runner-up: #111 – Chris Lapinski – 1953 100/4
3rd Place: #154 – Tony Blevins – 1957 100/6

Class 6 – Bentley
Winner: #240 – Ed Sobieski – 1970

Class 7 – Jaguar Sports to 1960
Winner: #212 – Lloyd Gillespie – 1956 XK140
Runner-up: #211 – Lloyd Gillespie – 1958 XK150
3rd Place: #39 – Howard Bauer – 1954 XK120

Class 8 – Jaguar Sports, 1961 – 1968
Winner: #38 – George Hervert – 1961 E-Type
Runner-up: #82 – Thomas Johnson – XKE
3rd Place: #182 – Alan Ritchie – 1966 XKE

Class 9 – Jaguar Sports, 1969 – 1974
Winner: #59 – Ricki Racker – 1974 XKE
Runner-up: #52 – Paul Delatush – 1970 XKE
3rd Place: #88 – Steven Weinstein – 1970 E-Type Coupe

Class 11 – Jaguar XJS
Winner: #146 – Christopher Karentz – 1993 XJS
Runner-up: #106 – Thelma Visi – 1995 XJS
3rd Place: #138 – Richard Hartwell – 1986 XJS-C

Class 12 – Jaguar XK8/XKR/XK
Winner: #103 – Don Bottaro – 2002 XK8
Runner-up: #209 – Les Fletcher – 2000 XK8
3rd Place: #45 – John Welch – 2007 XK

Class 13 – Jaguar F-Type
Winner: #26 – David Downing – 2015 F-Type

Class 14 – Jaguar Saloons to 1968
Winner: #51 – Andres Martinez – 1961 Mk2

Class 15 – Jaguar Salooons 1969+
Winner: #117 – Bob Godin – 1996 XJ6
Runner-up: #136 – Sean McCahill – 1986 XJ12 Vanden Plas
3rd Place: #2 – Bob Clarke – 2005 XJ8L

Class 16 – Land Rover & Range Rover
Winner: #224 – Nigel Rigg – 1977 Land Rover
Runner-up: #234 – John Taylor – 1987 Land Rover
3rd Place: #22 – David Wright – 1971 Series 2A

Class 17 – Lotus to 1981
Winner: #77 – William Howell – 1966 23B/C
Runner-up: #113 – Lyman Tripp – 1963 Super Seven
3rd Place: #223 – Paul Straub – 1967 7

Class 18 – Lotus 1982+
Winner: #91 – David Zeitz – 2010 Evora
Runner-up: #100 – Antonio Moreno – 2003 Esprit Turbo
3rd Place: #37 – Chuck Barnum – 2008 Exige S240

Class 19 – MG (Pre-war, T, MGA)
Winner: #200 – Dan Lanier – 1933 J2
Runner-up: #129 – Michael Cohen – 1955 MGTF
3rd Place: #128 – Howard Rock – 1948 MGTC

Class 20 – MGB Chrome Bumper
Winner: #29 – Alan Koesten – 1972 MGB
Runner-up: #104 – Ken Meyers – 1971 MGB
3rd Place: #247 – Neil Goldhaber – 1965 MGB

Class 21 – MGB Rubber Bumper
Winner: #17 – Pat Grassick – 1978 MGB
Runner-up: #226 – Gary Weinstoff – 1976 MGB
3rd Place: #174 – Jacob Spruit – 1976 MGB

Class 22 – MGC
Winner: #132 – Larry Lopopolo – 1969 MGC

Class 23 – MG Midget
Winner: #31 – Liz Morton – 1974 Midget
Runner-up: #131 – Phil Burke – 1972 Midget

Class 24 – Classic Mini
Winner: #41 – Keith Hartinger – 1964 Austin Mini Van
Runner-up: #3 – Joe Mechado – 1976 Cooper
3rd Place: #125 – David Barrow – 1965 Austin Mini

Class 25 – Modern MINI
Winner: #207 – Pedro Thomas – 2016 Cooper S
Runner-up: #65 – Michael Rose – 2009 Cooper S
3rd Place: #7 – Jackie Hardy – 2013 Clubvan

Class 26 – Morgan
Winner – #144 – Elio Cettina – 1984 Plus 8

Class 27 – Morris Minor
Winner: #27 – Ronnie Horowitz – 1970 Traveller
Runner-up: #162 – Valerie Brown – 1955 Series II Convertible
3rd Place: #141 – Maureen Kerrison – 1971 Traveller

Class 28 – Rolls Royce
Winner: #213 – Colin Gilbert – 1935 20/25
Runner-up: #102 – Skip Waldman – 1961 Silver Cloud II
3rd Place: #177 – Thomas Brodesser – 1987 Corniche

Class 29 – Sunbeam
Winner: #114 – John Swift – 1967 Tiger

Class 30 – Triumph to 1968
Winner: #75 – Bob Palmer – 1960 TR3
Runner-up: #119 – Martin Jones – 1962 TR3B

Class 31 – Triumph 1969+
Winner: #147 – Christopher Karentz – 1960 GT6
Runner-up: #176 – Thomas Brodesser – 1980 TR7
3rd Place: #229 – Janet Swenson – 1979 TR7

Class 32 – Triumph TR6
Winner: #124 – Michael Duenas – 1972 TR6
Runner-up: #216 – Jay Schradel – 1976 TR6
3rd Place: #4 – Joseph Fried – 1974 TR6

Class 33 – Triumph Spitfire
Winner: #112 – Diosdado Perez – 1964 Spitfire
Runner-up: #54 – Bill Miller – 1972 Spitfire Mk3
3rd Place: #169 – Don Gilbert – 1977 Spitfire

Class 34 – British Other
Winner – #72 – Bill Gearhart – 1959 Daimler SP250
Runner-up: #74 – Margo Rapp – 1937 BSA Scout
3rd Place: #170 – James Archer – 1974 Jensen Interceptor

Class 35 – Bikes to 1979
Winner: #193 – Jeffrey Flenniken – 1978 Triumph Bonneville T140E
Runner-up: #241 – Henry Mendt – 1904 Dursley Pederson
3rd Place: #171 – Metalflake Herb – 1967 NTC Tiger Cub T20M

Class 36 – Bikes 1980 and newer
Winner: #221 – Shawn Leavy – 2006 Triumph Thruxton
Runner-up: #228 – Metalflake Herb – 2003 Triumph
3rd Place: #250 – Paul Iglesias – 2014 Royal Enfield

Class 37 – Euroclass
Winner: #239 – Mike Demidt – 1964 Volvo P1800
Runner-up: #246 – Bob Kleinman – 1984 Alfa Romeo
3rd Place: #5 – Meredydd Francke – 1974 Alfa Romeo 2000 GTV

Class 38 – Mercedes-Benz
Winner: #98 – Russell Hibbard – 1968 280SL
Runner-up: #96 – John Warfield – 1986 560SL
3rd Place: #168 – Barry Paraizo – 2002 SL500

Class 39 – Porsche to 1965
Winner: #237 – Robert Bodin – 1955 Porsche
Runner-up: #81 – Phil Davison – 1963 356B T6
3rd Place: #63 – Thomas Stukel – 1963 356

Class 40 – Porsche ’66+
Winner: #198 – Justin Miglino – 1973 914
Runner-up: #236 – Jeffrey Young – 2009 Boxster
3rd Place: #161 – Donald Lanman – 1987 944S

Class 41 – Porsche 911
Winner: #50 – Chris Ecott – 1983 911SC
Runner-up: #205 – Richard Gifford – 1971 911T
3rd Place: #18 – Frank Kohnen – 1972 911 Coupe

Class 42 – Volkswagen
Winner: #73 – Rojan Pauly – 1971 Bus Type II
Runner-up: #19 – Frank Kohnen – 1967 Beetle
3rd Place: #23 – Elizabeth Bortnick – 1971 Karmann Ghia

Class 43 – BMW
Winner: #183 – Ronnie Litman – 1990 M3
Runner-up: #175 – Johnny Wang – 2008 M3
3rd Place: #208 – George Fuentes – 1990 325is

Most Rust & Most Potential
#252 – 1980 MGB – Eli Polato

Oldest British Car
#200 – 1933 MGJ2 – Dan Lanier

Oldest European Car
#81 – 1963 Porsche 356 – Phil Davison

Best in Show Runner-up
#51 – 1961 Jaguar Mk2 – Andres Martinez

BEST IN SHOW
#213 – 1935 Rolls Royce – Colin Gilbert