2015 Show Results

results

Our 9th Annual Wheels Across The Pond took place on Saturday April 4th 2015.
The show attracted 263 entries and 88 awards were presented for 40 separate class awards (Best in Class & Class Runner-up) plus awards for Best Restoration (chosen and presented by The Creative Workshop), Most Rust, Most Potential, Oldest Car, Oldest Bike, Oldest European, Best Club Participation, Best in Show Runner-up and the coveted Best in Show.

2015 Results in Full

Class 1 – Austin Healey 3000
Runner-up: #18 – 1967 Austin Healey BJ8 MkIII – Edward Buchbinder
Winner: #103 – 1962 Austin Healey 3000 MkII – Charles Ulrich

Class 2 – Austin Healey Sprite
Runner-up: #206 – 1969 Austin Healey Sprite – Colin Holmes
Winner: #164 – 1959 Austin Healey Bugeye Sprite – Bill Gearhart

Class 3 – Austin Healey Other
Runner-up: #139 – 1959 Austin Healey 100-6 BN6 – Phil Davison
Winner: #163 – 1954 Austin Healey 100-4 – Bill Gearhart

Class 4 – Bentley
Runner-up: #174 – 1929 Bentley 4 1/2 Litre – Guy & Hilary Wyatt
Winner: #44 – 1931 Bentley 8 Litre Roadster – Michael Holden

Class 5 – Jaguar Sports to 1960
Runner-up: #194 – 1950 Jaguar XK 120 OTS – Frank Rubino
Winner: #157 – 1948 Jaguar Mark IV DHC – Chris Lapinski

Class 6 – Jaguar Sports 1961 to 1968
Runner-up: #133 – 1966 Jaguar E-Type – Cecil Carter
Winner: #67 – 1968 Jaguar E-Type – Michael Jackson

Class 7 – Jaguar Sports 1969 to 1974
Runner-up: #59 – 1970 Jaguar XKE – Paul Delatush
Winner: #86 – 1970 Jaguar E-Type Coupe – Steven Weinstein

Class 8 – Jaguar Sports 1975 to 1996
Runner-up: #197 – 1996 Jaguar XJS -C – Richard Allen
Winner: 1990 Jaguar XJS-C – Stephen Morris

Class 9 – Jaguar Sports 1996 and Newer
Runner-up: #181 – 2015 Jaguar F-Type S – Max Apodaca
Winner: #190 – 2015 Jaguar F-Type R Coupe – Phil Davison

Class 10 – Jaguar Saloons to 1968
Winner: #216 – 1960 Jaguar Mk2 – Luis Fernandez

Class 11 – Jaguar Saloons 1968 and Newer
Runner-up: #4 – 2005 Jaguar XJ8L – Bob Clarke
Winner: #113 – 1988 Jaguar XJ12 – Sean McCahill

Class 12 – Land Rover & Range Rover
Runner-up: #89 – 1971 Land Rover Series 2A – David Wright
Winner: #120 – 1963 Land Rover Series 2A – Tim Slater

Class 13 – Lotus to 1981
Runner-up: #175 – 1967 Lotus 7 – Brian Jenkins
Winner: #26 – 1954 Lotus MkVI – Gene Dennis

Class 14 – Lotus 1982 and Newer
Runner-up: #27 – 2008 Lotus S240 Exige – Charles Barnum
Winner: #118 – 1983 Lotus Esprit Turbo – Robert Contreras

Class 15 – MG (Pre-War, T-Series, MGA)
Runner-up: #75 – 1958 MGA 1500 – Nivardo Mora
Winner: #17 – 1954 MGTF – John Wright

Class 16 – MGB Chrome Bumper
Runner-up: #20 – 1967 MGBGT Special – Norman Ridgely
Winner: #171 – 1971 MGB – Ken Myers

Class 17 – MGB Rubber Bumper
Runner-up: #65 – 1978 MGB – Willie Wittkopf
Winner: #23 – 1978 MGB – Patrick Grassick

Class 18 – MGC
Runner-up: #123 – 1969 MGC Roadster – Larry Lopopolo
Winner: #5 – 1969 MGC – Scott McGrath

Class 19 – MG Midget
Runner-up: #220 – 1979 MG Midget – Judy Pullin
Winner: #35 – 1972 MG Midget – Phil Burke

Class 20 – Classic Mini
Runner-up: #2 – 1976 Mini – Joe Machado
Winner: #1965 Austin Mini – David Barrow

Class 21 – Modern MINI
Runner-up: #21 – 2013 MINI ClubVan – Jackie Hardy
Winner: #160: – 2012 MINI Clubman – Charles Stewart

Class 22 – Mini JCW
Runner-up: #28 – 2004 MINI Cooper S Works – Ray Danet
Winner: #132 – 2013 MINI Cooper JCW – Mary Lou Miller

Class 23 – Morris Minor
Runner-up: #40 – 1955 Morris Minor Series II – Valerie Brown
Winner: #78 – 1971 Morris Minor Traveller – Maureen Kerrison

Class 24 – Race Cars
Runner-up: #198 – 1966 Austin Healey Sprite Race Car – Susan Gabel
Winner: #217 – 1965 Jaguar XJ13 (Replica) – Paul Straub

Class 25 – Rolls Royce
Runner-up: #39 – 1961 Rolls Royce Silver Cloud – Fred Goldberg
Winner: #96 – 1986 Rolls Royce Silver Spur – Leslie Rosenfeld

Class 26 – Sunbeam
Winner: #94 – 1967 Sunbeam Tiger – John Swift

Class 27 – Triumph to 1968
Runner-up: #128 – 1946 Triumph 1800 Roadster – Jack Robson
Winner: #177 – 1960 Triumph TR3 – Bob Palmer

Class 28 – Triumph 1969 and Newer
Runner-up: #114 – 1970 Triumph GT6 – Christopher Karentz
Winner: #215 – 1972 Triumph GT6 – Jerry Judge

Class 29 – Triumph TR6
Runner-up: #246 – 1969 Triumph TR6 – Michael Panopoulos
Winner: #3 – 1976 Triumph TR6 – John Cookish

Class 30 – Triumph Spitfire
Runner-up: #52 – 1970 Triumph Spitfire Mk3 – Bill Miller
Winner: #148 – 1965 Triumph Spitfire – Diosdado Perez

Class 31 – British Sports or Saloon, Other
Runner-up: #144 – 1952 Austin A40 Sports – Francis Warwick
Winner: #61 – 1974 Jensen Interceptor – James Archer

Class 32 – British Motorcycles to 1979
Runner-up: #117 – 1969 Triumph Bonneville – Christopher Shumer
Winner: #8 – 1931 New Hudson – James Sabino

Class 33 – British Motorcycles 1980 and Newer
Runner-up: #248 – 2006 Ural GU – William Aguillon
Winner: #207 – 2013 Triumph Thunderbird – David Daversa

Class 34 – Euroclass
Runner-up: #236 – 1964 Volvo P1800S – Mike Schmidt
Winner: #226 – 1966 Ferrari 275 GTB – Bob & Linda Bodin

Class 35 – Mercedes-Benz
Runner-up: #254 – 1964 Mercedes SL230 – Alex Zania
Winner: #16 – 1961 Mercedes 190SL – Christian Nast

Class 36 – Porsche to 1965
Runner-up: #154 – 1962 Porsche 356S Karmann Hardtop – Russell Hibbard
Winner: #33 – 1958 Porsche 356A – Joseph Cerola

Class 37 – Porsche 1965 and Newer
Runner-up: #199 – 1986 Porsche 928S – William Lewis
Winner: #58 – 1973 Porsche 914-6 – Richard Raimist

Class 38 – Porsche 911
Runner-up: #93 – 1985 Porsche RUF BTR 911 Turbo – Lyndon Howe
Winner: #72 – 1972 Porsche 911 – Frank Kohnen

Class 39 – VW
Runner-up: #131 – 1966 VW Beetle – Leigh Ann Hoey
Winner: #200 – 1971 VW ‘Magic Bus’ Type II – Rojan Pauly

Class 40 – BMW
Runner-up: #112 – 2006 BMW M3 Convertible – Melissa Aplin
Winner: #98 – 1988 BMW E30 M3 – Mike Balius

Best Club Participation Award
Winner: Gold Coast British Sports Car Club

“Spirit of Restoration” Award – chosen and presented by The Creative Workshop
Winner: #169 – 1971 Triumph TR6 – Michael Peronard

Most Rust
Winner: #238 – 1962 VW Bug – Phillip Logan

Most Potential
Winner: #257: – 1971 Land Rover Series 3 – John Traynor

Oldest Car
Winner: #51 – 1925 Alvis 12/50 SC – John Layzell

Oldest Motorcycle
Winner: #8 – 1931 New Hudson – James Sabino

Oldest European
Winner: #30 – 1957 VW Beetle – Steve Havelka

BEST IN SHOW RUNNER-UP
#78 – 1971 Morris Minor Traveller – Maureen Kerrison

BEST IN SHOW
#44 – 1931 Bentley 8 Litre Roadster – Michael Holden

31Bentley