2014 Results

The 2014 Results of our 8th Annual Wheels Across The Pond – 260 Entries!

Class 1 – Aston Martin
Best in Class: 1998 DB7 Volante – Elio Cettina
Runner-up: 1998 DB7 – Mark Morris

Class 2 – Austin Healey
Best in Class: 1962 3000 MkII – Charles Ulrich
Runner-up: 1963 BJ7 – John Mondrosch

Class 3 – Bentley
Best in Class: 1931 8 Liter – Michael Holden
Runner-up: 1956 S1 – John Payson

Class 4 – Delorean
Best in Class: 1983 DMC12 – Antonio Moreno
Runner-up: 1981 DMC12 – James Wallen

Class 5 – Jaguar Sports to 1960
Best in Class: 1955 XK140 – Joseph McCandless
Runner-up: 154 XK120 – Margaret Bauer

Class 6 – Jaguar Sports: 1961 to 1968
Best in Class: 1968 XKE – Michael Jackson
Runner-up: 1964 XKE – John Morhrland

Class 7 – Jaguar Sports: 1969 to 1974
Best in Class: 1974 E-Type – David Lichtman
Runner-up: 1970 XKE – Jim Louden

Class 8 – Jaguar Sports: 1975 & Newer
Best in Class: 1986 XJSC – Rick Hartwell
Runner-up: 1987 XJSC – David Downing

Class 9 – Jaguar Saloons
Best in Class: 2005 XJ8L – Bob Clarke
Runner-up: 1995 XJ6 – Camisha Hollifeld

Class 10 – Land Rover & Range Rover
Best in Class: 1973 Series II – Gilles de Greling
Runner-up: 1966 Land Rover – Glen Efinger

Class 11 – Lotus to 1981
Best in Class: 1963 Super Seven – Jack Tripp
Runner-up: 1967 Elan – Don Dorra

Class 12 – Lotus: 1982 & Newer
Best in Class: 1983 Esprit Turbo – Roberto Contreras
Runner-up: 2010 Evora – David Heitz

Class 13 – MG (Pre-War / T-Series)
Best in Class: 1948 MGTC – Harold Laman
Runner-up: 1952 MGTD – Philip Logan

Class 14 – MGA
Best in Class: 1957 MGA – Phil Davison
Runner-up: 1960 MGA – David Friswell

Class 15 – MGB/MGC (chrome bumper)
Best in Class: 1969 MGB – John Seargent
Runner-up: 1966 MGB – Jim Proia

Class 16 – MGB Rubber Bumper
Best in Class: 1978 MGB – Patrick Grassick
Runner-up: 1980 MGB – Scott Mac

Class 17 – MGB/C GT
Best in Class: 1967 MGB GT – Norman Ridgely
Runner-up: 1965 MGB GT – Anthony Flamino

Class 18 – Classic Mini
Best in Class: 1965 Mini – David Barrow
Runner-up: 1976 Mini – Jose Mechado

Class 19 – Modern MINI
Best in Class: 2012 Cooper – Amy Holtsberg
Runner-up: 2003 Cooper S – Kem Dinally

Class 20 – Morgan
Best in Class: 1965 4/4 – Henry & Rocky Grady
Runner-up: 1964 44GT – Peter Penny

Class 21 – Rolls Royce
Best in Class: 1957 Silver Wraith – Lance Stewart
Runner-up: 1998 Silver Spur – Larry Jones

Class 22 – Spridgets & Spits
Best in Class: 1960 Austin Healey Bugeye Sprite – Melissa Donia
Runner-up: 1977 Triumph Spitfire – Don Gilbert

Class 23 – Sunbeam Tiger
Best in Class: 1965 Tiger – Gerard McShane
Runner-up: 1967 Tiger MkII – Mick Kintner

Class 24 – Sunbeam (other)
Best in Class: 1966 Alpine – Armando Rodriguez
Runner-up: 1967 Alpine – Mike Schreiner

Class 25 – Triumph to 1968
Best in Class: 1946 1800 Roadster – Jack Robson
Runner-up: 1960 TR3 – Joseph Moticker

Class 26 – Triumph: 1969 & Newer
Best in Class: 1970 GT6 – Christopher Karentz
Runner-up: 1980 TR8 – Donald Lang

Class 27 – Triumph TR6
Best in Class: 1976 TR6 – Chuck Hornberger
Runner-up: 1974 TR6 – Robert Lambert

Class 28 – British Sports, Saloon, Other
Best in Class: 1965 Cobra – Manny Lopez
Runner-up: 1952 Austin A40 Sports – Francis Warwick

Class 29 – Motorcycles to 1979
Best in Class: 1971 Triumph T100C Trophy – Robert Gilbert
Runner-up: 1975 Norton Commando – Mark Peterson

Class 30 – Motorcycles: 1980 & Newer
Best in Class: 2012 Triumph Bonneville – Daniel Newcomb
Runner-up: 1980 Triumph – Antonio San Miguel

Class 31 – Euroclass
Best in Class: 1964 Volvo P1800 – Michael Cohen
Runner-up: 1967 Alfa Romeo Duetto – Steven Feinberg

Class 32 – Mercedes-Benz
Best in Class: 1969 280SL – Christian Nast
Runner-up: 1969 280SL – Perry Lancianesse

Class 33 – Porsche
Best in Class: 1972 911 Coupe – Frank Kohnen
Runner-up: 2005 Carrera GT – Bill Mazzoni

Class 34 – Volkswagen
Best in Class: 1977 Super Beetle – Eileen Meyers
Runner-up: 1957 Beetle – Steve Hevelka

Class 35 – BMW
Best in Class: 1972 3.0CSL – Russell Hibbard
Runner-up: 1976 2002 – Thomas Stukel

Most Rust
Mini Moke – Mark Schultz

Most Potential
1970 MGB – Dave McCann

Best Cafe Racer
1971 Triumph T100C Trophy – Robert Gilbert

Best Club Participation
Gold Coast British Sports Car Club (GCBSCC)

Oldest Car
1929 Bentley 4 1/2 Litre – Guy & Hilary Wyatt

Oldest Motorcycle
1956 Triumph T110 – Clare Frost

Oldest European Car
1957 VW Beetle – Steve Havelka

BEST IN SHOW RUNNER-UP
1962 Austin Healey 3000 MkII – Charles Ulrich

BEST IN SHOW
1957 MGA – Phil Davison